Külföldi rendőrök bevetése ügyében szánalmasan magyarázkodik a kormány
Hiába magyarázkodik és próbálja elfedni a valóságot a Belügyminisztérium, a kormány által jegyzett rendészeti törvényjavaslat egyértelmű: korlátlanul bevethetővé válnak Magyarország területén a külföldi rendőrök. Ráadásul az idegen rendőrökből álló intervenciós egységek tevékenységi körét nem is kívánja korlátozni. A törvényjavaslat 22. §-ban szereplő, gyakorlatilag korlátlanul tág teret engedő meghatározások ezt egyértelműen alátámasztják:
A törvényjavaslat szövege így fogalmaz:
Különleges intervenciós egység: az Európai Unió tagállamának olyan bűnüldöző egysége, amelynek szakterülete a válsághelyzetek kezelése.
Válsághelyzet: bármely olyan helyzet, amikor az Európai Unió tagállamának illetékes hatósága joggal feltételezi, hogy egy bűncselekmény súlyos, közvetlen fizikai fenyegetést jelent az érintett tagállamban tartózkodó személyekre, az ott található vagyontárgyakra, infrastruktúrára vagy intézményekre, ideértve különösen a büntető törvénykönyvben meghatározott terrorcselekményt.
Az általam benyújtott módosító javaslatok a külföldi rendőrök magyarországi alkalmazhatóságát próbálták meg keretek közé szorítani, megtiltva számukra a tömegoszlatásokban való részvételt. Ezeket a fideszes többség a Honvédelmi és rendészeti bizottság ülésén egytől egyig leszavazta, így - amennyiben az Országgyűlés is igent mond a kormány tervezetére - semmiféle törvényes akadálya nem lesz a külföldi rendőrök tömegoszlatásokban történő bevetésének.
A törvényjavaslat lehetőséget teremt arra is, hogy szinte bárkire, még egy egyszerű gárdistára - aki a kormány többször kinyilvánított véleménye szerint megpróbálja megtörni az erőszak állami monopóliumát -, vagy akár az ismerőseire is ráhúzható legyen az, hogy terrorszervezetet támogat. Velük szemben pedig bevethetővé teszi a titkosszolgálati eszközök teljes tárházát:
"A terrorizmust elhárító szerv (...) feladatai ellátása érdekében a terrorcselekménnyel veszélyeztetett körben, helyszínen vagy objektumban terrorcselekménnyel összefüggésbe hozható személy vagy csoport felderítésére és azonosítására titkos információgyűjtést alkalmazhat, amelynek ellátása során a (...) titkos információgyűjtést az igazságügyért felelős miniszter engedélyezi."
A törvényjavaslatban szereplő kormányzati tervek nem csupán emberi méltóságunkat sértik, hanem hazánk függetlenségét és a népakarat kinyilvánítását is veszélyeztetik. Ezért a Jobbik minden szabadsága iránt aggódó magyar embert - pártállásától függetlenül - vár Horthy Miklós Budapestre történt bevonulásának évfordulóján, november 16-án, 18 órakor a Kossuth téren levő Károlyi-szobornál tartandó tiltakozó demonstrációjára, melyen a fenti törvénymódosítási szándék mellett a kormányzat egyéb intézkedései ellen is felemeljük szavunkat.
Volner János, a Jobbik frakcióvezető-helyettese
A Fidesz rendészeti törvényjavaslata ellen emelte fel szavát a Jobbik
2010-11-12. 11:59
Kuruc.info
A Jobbik több mint aggályosnak tartja a parlament előtt lévő rendészeti tárgyú törvényjavaslatot, amelynek alapján válsághelyzetekben külföldi rendfenntartókat lehetne behívni Magyarországra - mondta Kiss Sándor, az ellenzéki parlamenti párt országgyűlési képviselője.
Az elképzelés szerint a külföldi rendfenntartó alakulatokat a mindenkori kormány hívhatná be, s ahhoz nem kellene parlamenti felhatalmazást kérnie a kabinetnek - mondta a politikus. Hozzátette: ráadásul a javaslatban nincs korlát sem arra, hogy milyen létszámban, milyen felszereltséggel jöhetnének Magyarországra a külföldi rendfenntartók, és mennyi időre.
Kiss Sándor szerint a törvényjavaslat alapján 1956 és 1968 jut az emberek eszébe, amikor a szovjet csapatokat is az akkori kormány hívta be állítólag. A valamikori Varsói Szerződés
szocialista tagállamainak katonái szintén ilyen alapon vonulhattak be az azóta megszűnt Csehszlovákiába - tette hozzá. A képviselő úgy véli, nem helyes jogi alapot teremteni arra, hogy külföldi alakulatok jöhessenek be Magyarországra, ha a mindenkori kormány úgy ítéli meg, válsághelyzet van.
Példaként megemlítette, hogy a törvényjavaslat alapján akár tömegrendezvények biztosítására, így tüntetések, vagy labdarúgó-mérkőzések rendfenntartására is lehetne külföldi egységeket hívni a jövőben, ami - emelte ki - elfogadhatatlan.
Az elképzeléssel kapcsolatban aggályosnak tartotta azt is, hogy "terrorizmus veszélyére hivatkozva ezentúl bírói felhatalmazás nélkül is megfigyelhetnének embereket titkosszolgálati módszerekkel hazánkban".
Ugyancsak pártja által elfogathatatlannak nevezte, hogy a terrorelhárítóknak "extrafizetést lehessen adni a törvényjavaslat elfogadása alapján". Kiss Sándor hangsúlyozta: a Jobbik módosító javaslatok benyújtásával igyekszik mindenki számára elfogadhatóvá tenni a törvényjavaslatot. Ugyanakkor megjegyezte: nincsenek illúzióik, szerintük a kétharmaddal bíró kormánytöbbség "lesöpri javaslataikat és elfogadja a tervezetet".
(MTI)
.