Átverés volt az aranyüzlet
Index
A Ferencváros skót befektetőjét képviselő Szász András rejtélyes személyiség. A rendszerváltás után részt vett az orosz államadósság lebontásában, a Horn-kormány alatt titkosszolgálati eszközöket importált, de szerepelt a neve Postabank- és a Kulcsár-ügyben is. Az interneten tavaly felbukkant dokumentumok szerint 1989-ben egy osztrák-magyar vegyesvállalat képviseletében ötszáz tonna arannyal üzletelt. A dokumentumok eredetiségét elismeri, az aranyüzlet azonban az FTC szürke eminenciása szerint átverés volt.
Nagyszabású összeesküvéselméletre bukkantunk [1] tavaly az internet egy eldugott szegletén: a rendkívül bonyolult és szerteágazó história szerint egy Leo Emil Wanta nevű amerikai üzletember nagy értékű pénzügyi tranzakciókat bonyolított orosz bankokkal és a Jelcin-kormánnyal a rendszerváltás idején.
Fotó: Barakonyi Szabolcs |
Az összeesküvés-elmélet szerint Wanta amerikai titkosügynök volt, és az lett volna a feladata, hogy destabilizálja a volt Szovjetunió pénzügyi rendszerét. Más források szerint viszont csak titkosügynöknek képzelte magát, valójában szélhámos és elmebeteg lehetett, és zűrös ügyei miatt Svájcban és az Egyesült Államokban is börtönbe került.
A Wanta-sztori az interneten elérhető forrásokból kibogozhatatlan szövevény: a Wikipedia róla szóló szócikke és a neten fellelt, illetve a Wanta szószólójának számító Christopher Story renegát brit szovjetológus által a rendelkezésünkre bocsátott dokumentumok szerint Wanta valóban üzletelt valamit Oroszországgal a rendszerváltás idején, a többi azonban sűrű homály, összeesküvés-elméletek és helyenként nyilvánvaló képtelenségek halmaza.
Az úgynevezett Wanta-dokumentumok között akad néhány magyar vonatkozású is. Egy 1989-es aranyügyletet dokumentálnak, nem kevesebb mint ötszáz tonna arany adásvételét, a vevő egy akkor létező osztrák-magyar vegyesvállalat, a Plantronik vámszabadterületi társaság. A társaság képviseletében Szász András írta alá a dokumentumokat, akinek még a korabeli útlevélmásolatát is közzétették, és egy weboldalon "a budapesti KGB-főnökként" emlegették.
Az aranyüzletről szóló dokumentumok az általunk megkérdezett szakértők szerint akár eredetiek is lehetnek, azt leszámítva, hogy ötszáz tonna arany irreálisan nagy tételnek számít a piacon. Ekkora mennyiség a legtöbb nemzeti banknak is becsületére válna,
csak tíz ország őriz ennél nagyobb aranykészletet a központi bankjában. Egy tonna arany jelenleg nagyjából húszmillió eurót ér a világpiacon, ötszáz tonna tehát tízmilliárd euró, azaz 2800 milliárd forint értékű lenne.
Hogy a rejtélynek a végére járjunk, megkerestük Szász Andrást, aki jelenleg a Ferencváros skót befektetőjét, Kevin McCabe-et képviseli Budapesten mint az Esplanade Kft. vezető tisztségviselője. Az üzletember szerint az interneten közzétett dokumentumok eredetiek, és valóban ismerte Leo Emil Wantát annak idején, ám az általa hozott aranyüzlet átverésnek bizonyult.
(...)
További kérdések a cikkben:
- Milyen cég volt a Plantronik vámszabadterületi társaság?
- A mikroelektronikai termékek exportját a KGST-országokba akkoriban nyugati embargó sújtotta, nem gyűlt meg a bajuk a COCOM-listával?
- Hogyan ismerte meg Leo Wantát?
- Ellenőrizték, hogy miféle arany ez?
- És mégis elvállalták az ügyletet?
- A kanadai Fazekas úr ki volt?
- Hogy lehet az, hogy Wanta és ön is bedőltek ennek a lehetőségnek?
- Igaz lehet, hogy az oroszokkal is üzletelt?
- Miért állítja Wanta most azt önről, hogy a KGB-nek dolgozott?
- Az orosz államadósság lebontásában való részvétele kitűnő orosz kapcsolatokról árulkodik.
- A titkosszolgálati berendezések behozatalából miért lett hatósági ügy?
- Kulcsár Attilával is hírbe hozták: Bécsben találkozott vele, miután az exbróker elmenekült az országból.
- Rieb Györggyel, az FTC elnökével már az orosz államadósság terhére létrejött ügyletekben is együttműködtek.
- Miért tartják MSZP-közelinek?
- Szász András mindenhol megfordult, ahol nem kellett volna, és mindenkivel kapcsolatba került, akiknek hallatán kiráz minket a hideg.
Vajda Éva
.