Ettől ijedt meg Gyurcsány: börtön lehet a vége
Heti Válasz Online
A legismertebb baloldali blogger kőkemény nyilatkozattal lepte meg a közt, miután leglelkesebb hívei közül száznyolcan látványosan kiálltak mellette.
Gyurcsány Ferenc harcot hirdetett. A volt kormányfő blogjában vette föl a kesztyűt, s üzente a Fidesznek: ha harc, legyen harc, ami annyit tesz, hogy ha eljárás indul ellene, önként lemond mentelmi jogáról.
A lavinát a Heti Válasz múlt héten megjelent cikke indította el, amelyben lapunk sorra vette, hogy a volt kormánytagok közül ki milyen ügy miatt ütheti meg a bokáját egy esetleges büntetőeljárásban. Akkor Gyurcsány Ferencről, aki 2003-2004 között gyermek-, ifjúsági és sportminiszterként, majd 2004-2009 között miniszterelnökként vett részt a baloldali kormány munkájában, azt írtuk: a sukorói óriáskaszinóprojekt miatt kerülhet a hatóság érdeklődésének körébe.
Hiába hiúsult meg ugyanis a Velencei-tó partjára tervezett King's City-megaberuházás, a botrány hullámai nem csitulnak. A Központi Nyomozó Főügyészség múlt pénteken rögzítette - igazságügyi szakértői véleményekre alapozva -, hogy csak a projektet megalapozó földcserén több mint 1,3 milliárd forintot bukott a magyar állam.
Mára a feledés homályába merült, ettől még tény: Schiffer András, a Lehet Más a Politika frakcióvezetője tavaly hivatali visszaélés gyanúja miatt feljelentette Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnököt, amiért - egy feljegyzés szerint - 2008 májusában a Parlament Nándorfehérvári termében engedély- és pályázatköteles eljárások alól mentesítette az óriáskaszinótervvel előálló izraeli-amerikai befektetőcsoportot. Azóta a vádhatóság csatolta Schiffer beadványát az ismeretlen tettes ellen folyamatban lévő, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó nyomozó főügyészségi eljáráshoz.
Bár Bajnai Gordon (akit Gyurcsánnyal egyetemben tanúként már kihallgatott az ügyészség) azt állítja: a beruházók számára nyilvánvalóvá tették, hogy nincs irányított pályáztatás, a valóság árnyalja a leköszönt kormányfő szavait. Merthogy a kabinet már azelőtt kiemelt fejlesztéssé minősítette a King's Cityt, mielőtt eldőlt volna a kaszinókoncesszió sorsa - noha a törvény fordított sorrendet ír elő az állam számára. A Sukoró-ügy tehát biztosan elér a volt kormányig, az is egyértelmű, hogy történt jogsértés - ám az "ismeretlen tettesek" megnevezésével egyelőre adós az ügyészség.
Cikkünkre reflektálva néhány nappal később a Magyar Hírlapban Kövér László azt nyilatkozta: szerinte nem férhet kétség ahhoz, hogy pártja hozzájárulna a volt miniszterelnök parlamenti kiadatásához egy esetleges büntetőügyben. "Meg merem kockáztatni, hogy Gyurcsánynak már régen bíróság előtt kellene állnia. Legkevesebb azért, amit a balatonőszödi beszédében bevallott. Vagyis, hogy de facto összeesküvésszerű módon megtévesztve a magyar állampolgárokat, elfedve a valóság megismeréséhez szükséges adatokat, tényeket, elcsalták a 2006-os választásokat... és a 2006. őszi rendőrterror miatt is. ...Nagyon remélem, hogy az ehhez szükséges bizonyítékok is összegyűlnek" - mondta a Fidesz választmányi elnöke.
Kövér László szerint Gyurcsánynak már rég bíróság előtt kellene állnia
Ez volt az a gondolatsor, amely ellen 108 közéleti személyiség tiltakozott nyílt levélben. A nyilatkozatot, amelyet politikusok, tudósok, írók, újságírók jegyeznek Bauer Tamás közgazdász juttatta el vasárnap az MTI-nek.
A nyilatkozat szerint növekvő aggodalommal tölti el a demokratikus jogállam magyar híveit, hogy az országgyűlési választás nyertesei a kormányváltást forradalomnak tekintik, a politikai ellenfél választási vereségét pedig alkalomnak az ellenféllel való leszámolásra. Véleményük szerint az "elszámoltatás" fogalmában összemossák a bűncselekményekért való jogi felelősségre vonást a másfajta politika egzisztenciális szankcionálásával, ami jogállamban megengedhetetlen. Utaltak arra, hogy legutóbb Kövér László fideszes politikus fenyegetőzött Gyurcsány Ferenc korábbi miniszterelnök elleni eljárással. Ez, az aláírók szerint a politikai ellenfélnek a közéletből való erőszakos eltávolítását jelenti.
Az aláírók szerint az 1940-es évek végén is így kezdődött a demokrácia felszámolása. "Nem lehet kétségünk afelől, hogy a politikai ellenfélnek a közéletből való eltávolítása ezúttal is hasonló célt szolgál" - fűzték hozzá. Közölték, tiltakoznak a Fidesz "elszámoltatási" kampánya, a vezető Fidesz-politikusok fenyegető nyilatkozatai ellen, és mindenkit a szabadság védelmére hívnak fel.
A számos ismert aláíró között van például Bokros Lajos EP-képviselő, Vitányi Iván
szocialista parlamenti képviselő, Kuncze Gábor, az SZDSZ volt elnöke, Heller Ágnes filozófus, Kenedi János történész, Vásárhelyi Mária szociológus, Görgey Gábor, Kertész Ákos és Konrád György író és Farkasházy Tivadar humorista, újságíró.
A 108-ak kiállása Gyurcsány Ferencet is cselekvésre késztette. A volt kormányfő mai blogbejegyzésében azt írja: önként lemond a mentelmi jogáról, ha megvádolják, hogy "vádlói, a politikai méregkeverők" szemébe nézhessen. "Félreismernek, ha azt hiszik, hogy mentelmi jogom mögé fogok bújni" - fogalmaz a legismertebb baloldali blogger.
Mint írja, ha a politikai küzdelmet bíróságon akarják lefolytatni, ő áll elébe. "Vádlott helyett vádlójuk leszek. Vádlója ennek a torz, erőszakos, megfélemlítésre játszó Fidesz-világnak. Leleplezője a kétszínűségnek, a megtévesztésnek, a hazugságnak" - fogalmaz.
Gyurcsány Ferenc igéri: lemond a mentelmi jogáról
Gyurcsány Ferenc blogjában azt üzeni a Fidesz elnökének, Orbán Viktornak, hogy "ha harc, hát legyen harc". "Én nem fogok kitérni előle, de legyen annyira férfi, hogy ne a táskahordóit küldje rám. Ne legyen gyáva. Mert az nem csak neki szégyen, hanem az országnak is. Az tudniillik, hogy gyáva miniszterelnöke van" - írja.
Kitér arra: az elmúlt hetekben hevesen ostorozta az újonnan megválasztott miniszterelnök "adóhazugságát", mert a Fidesz egyetlen választási ígérete az azonnali és nagyarányú adócsökkentés volt, de a bejelentett egykulcsos adó nagyarányú adóemelés sok százezer embernek. "Átvertek bennünket, nem kicsit, nagyon. A politikai kritikára most sem válaszolnak, helyette börtönnel fenyegetőznek" - értékeli a volt miniszterelnök.
.