|
Kandida
Hannibal 2007.11.09. 08:18
Állandó fáradtság, rossz közérzet, fogyás vagy hízás, nőknél kóros hüvelyi folyás, mohó édesség utáni vágy, hasi puffadás, diszkomfortérzet, visszatérő -bőrkiütések és ismétlődő torok- vagy ínygyulladás, depresszió. E szerteágazó tünetegyüttes kiváltó okaként egyre többször kerül gyanúba a kandidiázis... Az élesztőgombák jótékony hatásával - a kenyérsütéstől a sörgyártásig - már szinte ősidők óta él az emberiség. Ezek a gombafajták a szervezetben is megtalálhatók, a bélflórában lévők például a B-vitamin-termelésben vesznek részt.
Káros gombák
Egyes gombafajták azonban - az úgynevezett sarjadzó gombák is ide sorolhatók-károsak, azaz különféle betegségeket okoznak. Ezek az apró egysejtű élőlények - megfelelő hőmérsékleten, szénhidrátban gazdag táplálkozás mellett - gyorsan szaporodnak (számuk húsz perc alatt akár meg is duplázódhat), majd egymással összekapcsolódva telepeket alkotnak. A sarjadzó gombák a krónikus betegségben szenvedőket, a valamilyen okból meggyengült immunrendszerű embereket, a gyakran antibiotikumokat szedőket, a citosztatikus vagy a szteroidkezelésben részesülőket különösképpen veszélyeztetik, mert szervezetük a kórokozókkal szembeni védekezésre képtelen.
Különféle nyavalyák
Az emésztőrendszerben megtelepedett kórokozók visszatérő szájüregi problémákat (aftaképződés, ínygyulladás, szájpenész, fogak elszíneződése), gyakori légúti panaszokat (visszatérő fertőzések, orrmelléküreg-gyulladások, krónikus bronhitisz, asztma), emésztőszervi zavarokat (hasi görcsök, puffadás, gyomor-nyálkahártya-, epehólyag-gyulladás, székletürítési problémák), bőrkiütéseket, bőrbetegségeket, a nemi szervek megbetegedéseit (nőknél hüvelyi gyulladást, kóros folyást, méh- és petefészek-gyulladást, férfiaknál pedig prosztatapanaszokat, vizeletürítési problémákat) okozhatnak. Egyes feltételezések szerint még a depresszió, a folyamatos lehangoltság- és fáradtságérzet hátterében is gyakran a kandidiázis húzódik meg. Különösen veszélyesek lehetnek e kórokozók a cukorbetegekre vagy az újszülöttekre, mert a candida albicansszal fertőzött szülőcsatornán áthaladva az újszülött is megfertőződik. A szájpenésztől a szem- és bőrgyulladásig, a makacs pelenkakiütésekig számos csecsemőkori egészségügyi probléma származtatható vissza az anya kandidiázisára. A nagyipari élelmiszergyártás, a helytelen ételkészítési technikák (az ételek agyonfőzése), az egészségtelen táplálkozási szokások (rendszertelen étkezések, a félkész, tartósított ételek fogyasztása) elterjedése következtében ma már nemcsak a legyengült szervezetű embereket, hanem szinte valamennyiünket fenyegethet a kandidiázis. Szervezetünk ellenálló képességének csökkenéséhez vezetnek ugyanis -- így hajlamosítanak a gombás eredetű megbetegedésekre - a cukros, adalékanyagokkal és tartósítószerekkel manipulált élelmiszerek, a szervezet savbázis egyensúlyának felbillenését okozó élvezeti szerek (kávé, alkohol, dohányzás), a fehérlisztből készült pékáruk, tésztafélék, sőt a stresszes életmód is.
A gyógyszer kevés Ezt állítja Püspök Judit élelmiszermérnök is, aki harminc évvel ezelőtt a vissza-visszatérő candida albicans okozta fertőzés és krónikus nőgyógyászati problémák következtében kényszerült életmódja és táplálkozási szokásai megváltoztatására. Saját gyógyulási tapasztalatai - amelyeket az utóbbi években ingyenes tanácsadás formájában ad tovább - azt igazolják, hogy a gyógyszeres kezelések önmagukban nem ígérnek állapotjavulást, ha nem társulnak az emésztőrendszer regenerálódását elősegítő diétával, azaz a szénhidráttartalmú - a szervezet sav-bázis egyensúlyának megbillenését okozó - élelmiszerek és élvezeti cikkek fogyasztásának korlátozásával, a negatív stressz kiküszöbölésével. A gyógyult betegből a kandidiázis elleni küzdelem elkötelezett hívévé lett élelmiszermérnöknek meggyőződése, hogy a szervezetnek e kórokozókkal szembeni védettsége csak kiegyensúlyozott életmóddal és táplálkozással - teljes őrlésű gabonából készült kenyér, barnarizs, zöldségfélék és minél kevesebb tartósított élelmiszer fogyasztásával, só- és szénhidrátszegény étrenddel - biztosítható. Ha a tünetei alapján bárki kandidiázisra gyanakszik, forduljon a háziorvosához vagy a megfelelő szakorvoshoz (nőgyógyász, urológus, bőrgyógyász), aki a szájüregi, torok- vagy hüvelyváladék, a bőrminta mikroszkópos vagy a vér, agygerincvelő-folyadék tenyésztéses vizsgálatát kezdeményezheti, majd a vizsgálati eredmények ismeretében gyógyszeres, helyi terápiát, valamint - kiegészítő gyógymódként - életmód-változtatást és kímélő étrendet javasolhat..
| |