|
Klamídia
Hannibal 2007.11.09. 08:19
Férfiak (is) veszélyben!
Vétkesek: a mikrobák, a paraziták, a gombák, a vírusok, mert olyan urológiai és nemi szerveket érintõ, nemi úton terjedõ betegségeket okozhatnak, amelyek kezelése meglehetõsen nehézkes. Egyrészt, mert fõként a férfiaknál gyakoriak a rejtve maradó, különösebb tüneteket nem okozó esetek, másrészt pedig a teremtés koronáinak lélektani problémát jelent, hogy fel kell(ene) fedniük partnerük/partnereik elõtt betegségüket. Ennek fényében érthetõ, hogy az újrafertõzõdés lehetõsége igencsak nagy! A férfiak leggyakoribb, nemi szervet érintő betegsége a húgycsőgyulladás, aminek kialakulásáért többféle kórokozó – a gonococcus, a klamídia, a mikoplazma és a trichomonász – is felelős lehet.
„Kávészem”-baktérium
Már a Biblia is említést tesz a gonococcus okozta gennyvizelésről. A fertőzött kezdetben vizeléskor csak égető, csípő fájdalmat érez. Esetenként ez még nem zavaró, ám a kín olykor a tűrhetetlenségig fokozódik. Rendszerint ezzel egy időben bőséges gennyfolyás is kibuggyan a húgycső nyílásán. Előfordulhat az is, hogy fájdalmas csomók nőnek ágyékban. A folyás a megfertőződés után csak néhány nappal jelentkezik. Mikroszkóp segítségével a fertőzés okozója „kávészem” alakjáról könnyen felismerhető. Így e betegségtől szakszerű orvosi kezeléssel gyorsan meg lehet szabadulni. Ám aki elhanyagolja kezeltetését, szövődményekre számíthat, egyebek mellett meddőséget okozó mellékhere-gyulladásra, prosztatagyulladásra, húgycsőszűkületre. A gonococcus legfőbb tartózkodási helye a húgycsatornában van, de azért máshol is fellelhető, így például a végbél és a garat nyálkahártyáján, illetve nagyon ritkán a szemben. Fontos! A gonococcus az egész szervezetben elterjedve vérmérgezést okozhat. Ennek további szövődménye a gennyes ízületi gyulladás, ami a könyök vagy a váll lemerevedésével végződik.
„Rövidkabát”-betegség
A hímvessző-gennyesedések nagy részét manapság a klamídia – ami görögül rövid kabátot jelent – okozza. Ezt a kórokozót csupán harminc-egynéhány éve ismerte meg az orvostudomány. A betegség első, enyhe tünetei csak 10-20 nappal a fertőzést okozó közösülés után jelentkeznek, némi – főleg vizelés közben tapasztalható – égető, viszkető érzés és szerény mértékű folyás kíséretében. A klamídia „csapdája”, hogy enyhe tünetei kezelés nélkül is 1–3 hét múlva eltűnnek, ám a baktériumok továbbra is élnek és virulnak, no meg fertőznek… A kezeletlen klamídiafertőzés néhány hét vagy hónap elteltével mellékhere-gyulladást okozhat, s amennyiben teljes hosszában elzárja a mellékhere-vezetéket, meddőséghez vezethet. A klamídia okozta panaszok megoszlása férfiak esetében a következő: • 5%-uk szenved akut, kellemetlen tüneteket okozó húgycsőgyulladásban • 50-60%-uknak félheveny húgycsőgyulladása van • 15%-ukat csupán „reggeli cseppje” figyelmezteti a betegségre • 10-15%-uk húgycsövük körülírt területén viszketést tapasztal ±10%-uknak semmilyen panasza sincs, pedig baktériumhordozó. A klamídia kezelésének leghatékonyabb módja az antibiotikumos terápia.
Burok nélkül…
A mikoplazma olyan mikroorganizmus, amely „meg van fosztva” attól a külső burkától, ami egyébként a legtöbb baktériumot körülveszi. A statisztikák szerint a nem gonococcus-eredetű húgycsőgyulladások 15%-áért a mikoplazma felelős. Ugyanakkor az általa okozott panaszok szinte észrevehetetlenek. Esetenként csak egy-egy, a fehérneműn foltot hagyó „reggeli csepp” árulkodik jelenlétéről. Se fájdalom, se viszketés, se húgycső-irritáció. Mindezek ismeretében jogosnak tűnik a kérdés: veszélyesek-e egyáltalán a mikoplazmák? Nos, nem egyértelmű, hogy a húgycsövön kívül átterjednek-e egyéb testrészekre is. A nőknél viszont bizonyos mikoplazmák petevezeték-gyulladást idézhetnek elő, s így akár meddőséget is okozhatnak. Ezzel szemben léteznek olyan nézetek is, amelyek szerint a mikoplazmák szerepe túlértékelt úgy a fertőzőképességük, mint a fehérfolyást okozó képességük szempontjából. Az azonban bizonyos, hogy ezek a kórokozók a férfiak és a nők nemi szerveiben jelen lehetnek, minden káros megnyilvánulás és kellemetlen tünet nélkül.
Esetenként némán
A trichomonas okozta húgycsőgyulladás egy időben rendkívül nagy számban fordult elő, napjainkban azonban viszonylag ritka betegség. Ugyanakkor, ha felbukkan, gyakran „társul” más nemi betegségekhez. A trichomonas a férfiaknál maximum diszkrét világos folyást, esetleg nagyritkán a makk kisebesedését okozhatja. A hölgyek azonban nem ússzák meg ennyivel! Szeméremtestük viszket, ég, hüvelyükből zöldessárga, habos, többnyire rossz szagú váladék távozik. Ugyanakkor – becslések szerint – a nők 15–25%-a tünetmentesen hordozza hüvelyében ezt az organizmust. A férfiak 3–10%-a szintén „néma” trichomonas-hordozó, nekik többnyire a húgycsövükben és a prosztatájukban telepszik meg ez a kórokozó.
Sláger: a gomba…
Miközben a férfiak 18%-a semmiféle rendellenességről nem panaszkodik, hímvesszőjük makkján és fitymájuk bőrének redőjében mégis megtalálható a Candida albicans gomba, ami ma az első számú közellenség. A nőgyógyászhoz forduló nők 70%-a ugyanis gombás fertőzése miatt keresi fel orvosát! Ez pedig azt jelenti, hogy a férfiak gyakran tudtukon kívül fertőzik meg partnerüket! Ha a candida a férfiaknak nagyritkán tüneteket okoz, akkor az a makk, a fityma belső felének gyulladásában, illetve a makkon látható vöröses, nedvező – esetenként fehér bevonatú – felmaródások formájában nyilvánul meg. A viszketés is jellegzetes tünet lehet. A nemi szervek gombásodása néhány nőnek valóságos kálváriát okoz, mert csak rövidebb-hosszabb ideig képesek megszabadulni kellemetlen, erős viszketéssel, fájdalommal, folyással járó betegségüktől. Ugyanakkor nagyon nehéz megállapítani a férfiak szerepét a nők újrafertőződésében. Éppen ezért hasznos lehet spermiumtenyészettel igazolni a gombák jelenlétét – avagy hiányát – az ejakulátumban.
Herpesz fent, herpesz lent
Az utóbbi időben egyre gyakoribb a herpeszfertőzés. Úgy az 1-es (ez az arcon, az ajkakon és a szemben okoz kiütéseket), mint a 2. típusúé, ami a nemi szerveket támadja meg. Harminc év alatt az érintettek száma négyszázszorosára emelkedett! Ez a tény valószínűleg annak a következménye, hogy a vírus bekerülése a szervezetbe – például spermiummal vagy a nyálkahártyán keresztül, különösen a méhnyakon átjutva – nem jár semmiféle kísérő tünettel. Az első fertőzés rendszerint sokkal súlyosabb tüneteket produkál, mint az azt követőek. Ilyenkor az érintettek belázasodnak, s ivarszerveiket fájdalmas, először csak hólyagos, később nedvező kiütések borítják el. A férfiak herpeszfertőzése gyakrabban okoz panaszt a nemi szerveken, mint nőknél.
Kakastaréj – HPV-fertőzés
A papillomavírus évszázadok óta ismert nemi betegség kórokozója. A megfertőzöttek nemi szervein előbb vagy utóbb kinövéseket – kakastaréjt, hegyes függölyt – okoz. A vírusnak nagyon sok fajtája létezik, ezek közül a két legrosszabb hírű a humán papillomavírus HPV 16-os és 18-as jelű változata, ezek ugyanis elősegítik a daganatot megelőző állapot kialakulását. Sajnos egyes férfiak akár tünetmentesen is hordozói ennek a vírusnak, s valódi veszélyt jelentenek partnereik számára. Jó tudni! A papillomavírus sokkal kevésbé veszélyes a férfiakra, mint a nőkre, ugyanis szerepe van a méhszájdaganatok kialakulásában. A vírus ellen nincs általánosan alkalmazható, hatékony gyógyszer, ezért a fertőzés elkerülésére fontos az óvszer használata!
„Megkímélt” nők A gonococcus „kivételez” a nőkkel, ugyanis ők két esetből csak egyszer veszik észre, hogy megfertőződtek! Így tudtukon kívül is továbbadhatják a kórokozót, mivel teljesen egészségesnek érzik magukat! A fertőzés láncolatát igencsak nehéz megszakítani. A gonococcus a nőknek komoly kockázatot jelent, mivel petevezeték-gyulladást, s így meddőséget okozhat.
Klamídia-bújócska A klamídia nehezen felismerhető, mert a baktériumok teljes fejlődési cikluson mennek keresztül, változatos formát öltenek, s nagyon kicsi méretűek. Meglétüket vizeletből, spermiumból, illetve a szervezet ellenük termelt antitestjei segítségével, a vérből is ki lehet mutatni. Érdekesség, hogy a férfiak immunrendszere – ellentétben a nőkével – általában kevés ellenanyagot termel a fertőzés ellen. A klamídiáról bővebben a 45. oldalon.
Jó tudni! • A felsorolt betegségeket mindenfajta szexuális érintkezés továbbterjesztheti, csóktól az anális közösüléssel bezárólag! Ezért már a betegség gyanúja esetén is mindenképpen tartózkodni kell a testi érintkezéstől, nemi aktustól! • A betegségeket mindenképpen kezeltetni kell, ugyanis a nemi bajok kimagasló szerepet játszanak a meddőség kialakulásában, illetve a méhnyakrák létrejöttében! • A későbbi bajok megelőzése érdekében – különösen futó kaland, alkalmi partner vagy új kapcsolat elején – ajánlott a gumióvszer használata! Az előjáték megkezdésétől! • A nemi betegségek listájára mára már feliratkozott a hepatitisz B- és C-vírusfertőzés is. Ezek akár halálos kimenetelűek is lehetnek! Védekezni ellenük védőoltással lehet. • Betegség esetén, még ha a partner tünetmentes is, ajánlott a ping-pong fertőzés elkerülése végett mindkét/három/négy félnek részt vennie a terápiában! • Napjainkban az AIDS, a szerzett immunhiányos tünetegyüttes a nemi úton – vér és spermium útján – terjedő legrettegettebb betegség. Kockázatát a kiterjedt partnerkapcsolat jelentősen megnöveli! Védekezni ellene óvszerrel lehet. • A célzott anitibiotikumos és gombaölő kezelésen kívül elengedethetetlen az immunrendszer intenzív stimulálása és a normál mikroflóra regenerálása.
INFO • Ajánlott irodalom: Dr. Jean Belaisch–Dr. Anne de Kervasdoué: Férfiak egészségkönyve (Kossuth Kiadó); Dr. Anne de Kervasdoué: Nők egészségkönyve (Kossuth Kiadó) • Visszatérő urológiai problémák tisztázása és komplex kezelése: 315-2018, 315-2069 • Chlamydia-, HPV- és Candida-szűrés: 345-8562 • Meddőségi szűrés 3D ultrahanggal: 345-8562
| |