| Kezdőoldal : Az MSZP nem támogatta a konzuli törvény módosításáról szóló javaslatot |
Az MSZP nem támogatta a konzuli törvény módosításáról szóló javaslatot
2010.11.09. 08:29
Az MSZP nem támogatta az Országgyűlés külügyi bizottságában hétfőn a konzuli törvény módosításáról szóló javaslatot, melyet a kettős állampolgársághoz kapcsolódó igénylések gyorsabb és hatékonyabb lebonyolítása érdekében két fideszes képviselő terjesztett be. Szabó Vilmos (MSZP) kifogásolta: a kormány és a kormánypárti képviselők folytatják azt a gyakorlatot, hogy egyéni képviselői indítványként terjesztenek be olyan javaslatokat, melyeket a kormánynak kellene benyújtani. Szerinte a fideszes kezdeményezés alapos előkészítést igényel. Közölte, hogy az MSZP így nem támogatja a javaslatot, mely szerinte nem könnyíti meg a konzuli szolgálatok munkáját. Az MSZP módosító javaslatot nyújt be.
Németh Zsolt külügyi államtitkár kifejtette: a kettős állampolgárságról szóló törvény indokolja a törvénymódosítást, ugyanis drasztikus mértékben megnő a konzuli ügyek száma. A konzuli védelemről szóló 2001-es törvény javasolt módosítása a gyorsabb és hatékonyabb ügyintézését szolgálja - mondta.
Magyarázata szerint az indokolta a törvénymódosítási javaslat gyorsított formában történő kezelését, mert mindenképpen szerették volna bebiztosítani, hogy január 1-jétől elkezdődhessen a honosítási kérelmek konzuli ügyintézése.
Az államtitkár elmondta: a javaslat fontos eleme, hogy a tiszteletbeli konzuloknál is be lehet majd nyújtani a magyar hatóságokhoz címzett kérelmeket, és a szolgáltatásért szedett különdíjat a megnövekedett munkateher miatt jelentős áldozatot hozó tiszteletbeli konzulok megtarthatják.
Szávay István (Jobbik) egyetértett azzal a véleménnyel, hogy egy ilyen fajsúlyú törvényt a kormánynak kellett volna benyújtani. De hozzátette, a javaslatot támogatják.
Kovács László (MSZP) kiemelte az egyeztetés fontosságát egy ilyen törvény kapcsán. Azt mondta, konkrét esetben elfogadja a javaslat elfogadásának gyorsítását, de az szerinte már nem elfogadható, hogy ez rendszeres gyakorlattá válik, lassan már nem ez a kivétel, hanem a szabály. Azt kérte a kormánytól, hogy ezt a gyakorlatot korlátozza, és a jogalkotási törvény szerint járjon el.
(MTI)
.
| |