Leégett a gyimesbükki magyar iskola tetőszerkezete - segítsünk újraépíteni!
Hétfőn kora reggel kigyulladt a gyimesbükki Dani Gergely Általános Iskola, s a tűzben teljesen leégett a tavaly teljes körűen felújított tanintézmény tetőszerkezete. Az épület használhatatlanná vált. Kétszer ad, ki gyorsan ad. A Budakeszi Kultúra Alapítvány gyűjtést szervez, hogy az ottani magyar közösség mielőbb segítséget kapjon az oktatás folytatásához.
A magyar fővárostól 800 kilométerre, a történelmi Magyarország határának egyik legkeletibb pontján fekvő Gyimesbükk egyetlen teljesen magyar nyelvű iskolája óvodai csoportoknak is helyet biztosított. A tavaly befejezett, teljes körű felújítás keretében új nyílászárókat építettek be, új tető került az iskolára. A felújított épületet 2009 novemberében adták át, de alig egy évvel később az elvégzett munka jelentős része semmivé vált a pusztító lángokban.
A nem szigetelt, túlmelegedett kémény okozta a tüzet. A tetőszerkezetet teljesen el kellett távolítani, az épület külső szigetelését takaró vakolatréteg is sok helyen lemállott. Az osztálytermeket nem érintette a tűz, de a könyvtár mennyezete beszakadt. Oltáskor a víz befolyt az osztálytermekbe, a falak, a padló is átázott. A tűz a kazánházból indult. Oka feltehetően a felújítás során végzett szakszerűtlen munka: a kémény gyakorlatilag hozzáért az egyik gerendához, amely felmelegedett és meggyulladt. A felújítást végző céget 1000 lejre (65 000 Ft) bírságolták meg a hiba miatt.
A károk felmérése folyamatban van, a helyszínen jártak a Bákó megyei tanfelügyelőség illetékesei is, akik a helyreállításhoz szükséges összeget a felmérés után a minisztériumtól fogják igényelni. Az iskolai és óvodai berendezéseket a helybéliek mentették át biztonságos helyre. Az óvodásokat a Böjte Csaba testvér vezette Szent Ferenc Alapítvány gyimesbükki háza fogadta be, az iskolások számára egyelőre a vasútállomás közelében található, korábban kórházi részlegként működő épületetben folytatódik az oktatás.
Kétszer ad, ki gyorsan ad
A télen, tanévközben bekövetkezett pusztulás különösen súlyosan érinti a gyimesbükki magyar közösséget. A Gyimesi-szoros három egybeépült magyar települése közül (Gyimesfelsőlok, Gyimesközéplok és Gyimesbükk) egyedüliként Gyimesbükköt az ötvenes években a magyar Hargita megyétől az ezeréves határon túlra, a moldvai, román többségű Bákó megyéhez csatolták, az érdekérvényesítésben, a nyelvhasználatban és a hivatalos ügyek intézésében lehetetlen helyzetbe hozva az akkor Gyimesbükkön még igen jelentős többségben élő magyarokat. A helyi magyar közösség megmaradásért folytatott küzdelmének az egyik legfontosabb bástyája a gyimesbükki esperes-plébánosról elnevezett, magyar tannyelvű iskola.
A Budakeszi Kultúra Alapítvány az elmúlt három évben javarészt Kárpát-medencei, de a világ minden szegletéből érkező adományoknak köszönhetően olyan szimbólumok megmentését segíthette Gyimesbükkön, mint a legkeletibb magyar vasúti őrház, a Rákóczi-vár, a vesztegzári (kontumáci) kápolna, s egy katonai emlékhely kialakítása. A pünkösd vasárnapi gyimesbükki eseményeket harmadik éve közvetítő Duna Televízió által Csíksomlyó mellett a magyarság második legfontosabb zarándokhelyének kikiáltott Gyimesbükköt évente magyarok százezrei látogatják, akik ha egyenként csak egy jelképesen kis összeggel is, de támogatják az iskola újjáépítését, máris óriási lökést adhatnak a kár helyreállításához.
A Budakeszi Kultúra Alapítvány segítséget kér a lángok martalékává vált gyimesbükki Dani Gergely Általános Iskola és Óvoda gyors helyreállításához.
Kérjük, hogy adományaikat az alapítvány 11742348-20016210 számú alszámlájára "gyimesbükki magyar iskola" megjegyzéssel küldjék el.
Koós Hutás Katalin alapító