| Kezdőoldal : Irán aggodalmát fejezte ki az amerikai emberi jogi helyzet miatt |
Irán aggodalmát fejezte ki az amerikai emberi jogi helyzet miatt
2010.11.21. 22:57
Irán aggodalmát fejezte ki az amerikai emberi jogi helyzet miatt
Az Egyesült Államok szívesen ítél el más országokat az emberi jogok miatt, de mi a helyzet a saját házuk táján?
Teherán - Ramin Mehmanparast, a külügyminisztérium szóvivője szerint Irán komoly aggodalommal tekint a nyugati országokra, de főleg az USA-ra.
"Komoly aggodalommal tekintünk az emberi jogi helyzetre a nyugati országokban és az ENSZ Emberi Jogi Tanács, Általános Időszakos Szemlén(UPR) előterjesztjük eme pontokat." - mondta vasárnap Mehmanparast a Teheráni Nemzetközi Sajtófesztiválon, a Mehr hírügynökségnek.
Mehmanparast egyúttal felszólított minden független államot, amely aggódik a nyugati emberi jogok helyzete miatt, hogy aktívan vegyenek részt a következő UPR-en és szorgalmazzák Amerikát ezek betartására.
A kilencedik UPR ülésezés megtartását Novemberre tervezik Genovában.
Az UPR egy új és egyedi szervezete az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának, aminek célja az emberi jogi helyzet javítása az ENSZ mind a 192 tagállamában.
Rendőri brutalitás, elítéltekkel való rossz bánásmód, ezek ügyvédhez jutási nehézségei, törvénytelen bebörtönzések, kisebbségek diszkriminációja, vallások megszentségtelenítése a "szólásszabadság" jegyében - néhány példa az USA emberi jogok lábbal tiprásáról, mondta az iráni külügyminisztérium szóvivője.
Emberi Jogi Szemle jelentése szerint az Egyesült Államokban 2009-ben 45 kivégzést hajtottak végre, ehhez képest 2008-ban csak 37.
2009 májusában az Emberi Jogi Szemle több mint 2574 olyan esetet vizsgált, amiben olyan rabok kaptak letöltendő életfogytiglani büntetést, amelyek bűncselekményüket 18 éves koruk előtt követtek el. Sehol a világon nem találni olyan személyeket, akire életfogytig tartó ítéletet szabnak ki 18 év alatt, gyermekkorban elkövetett gyilkosság miatt fellebbezési lehetőség nélkül.
Az Emberi Jogi Szemle másik jelentése szerint az Egyesült Államokban 38 millió olyan ember van, aki nem állampolgára, ebből 12 millió nincs dokumentálva. 2009-ben ugyan tettek néhány pozitív megelőző lépést, de messzemenően elégtelen ahhoz hogy ekkora emberi jogi problémahalmazt megoldjon.
Az USA-ban az erőszakos bűncselekmények közül, a nemi erőszaknál a letartóztatások, büntető eljárások és ítéletek aránya a legalacsonyabbak közé tartozik.
Gyermekek százezrei dolgoznak farmokon, tanyákon, mégis ezek kívül esnek minden egyéb (gyermek)dolgozót megillető törvényi védelem alól.
Az USA azon a maréknyi országok közé tartozik, ahol nem biztosított a fizetett családi szabadság és a terhességi diszkrimináció miatti kártérítések száma meredeken nőtt az utóbbi években. Egy 2009-es, az Igazságügyi Minisztérium és az Igazságügyi Statisztikai Iroda jelentése szerint a bebörtönzöttek száma minden idők csúcsát érte el a 2,4 milliót megközelítve. Az Egyesült Államok továbbra is a világ legnagyobb bebörtönzött népességével rendelkezik és ugyanakkor a legnagyobb a bebörtönzöttek aránya is a világon.
.
| |