| Kezdőoldal : Cápákként vadásznak orvosainkra a külföldi cégek |
Cápákként vadásznak orvosainkra a külföldi cégek
2010.11.30. 10:58
Cápákként vadásznak orvosainkra a külföldi cégek
A nyugati bérek negyedével, nettó kétszázezer forintos fizetéssel már itthon lehetne tartani a pályakezdő orvosokat. Többségük ugyanis itthon szeretne gyógyító tevékenységet folytatni, ha ehhez meglennének a minimálisan elvárható körülmények – nyilatkozta Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke a Duna Televízióban kedd reggel. A külföldi fejvadász cégek ugyanakkor mindent megtesznek a magyar gyógyítók külföldre csábításáért.
Nettó kétszázezer forint, a nyugati bérek negyede – ez az a fizetés, amiért már szívesen itthon maradnának a pályakezdő orvosok. Ehhez meg kellene duplázni a pályakezdő doktorok fizetését, amire már akár jövőre is elszánhatná magát a kormányzat, hiszen nem terhelné meg annyival a büdzsét, hogy ne lehetne belevágni – derült ki a Magyar Rezidens Szövetség elnökének nyilatkozatából. Ha a hálapénzhez nem társulna többé megélhetési kényszer, a teljes orvostársadalomban mozgalmat indíthatnának a borítékban adott „mellékes” pénzek rendszere ellen – hangzott el a beszélgetésben. A fiatal orvosok elsöprő többsége pedig itthon képzelné el a jövőjét, ha megélne a fizetéséből, ha nem kellene a hálapénzzel foglalkoznia, és ha lehetősége lenne a szakmai fejlődésre – emelte ki a három legfontosabb szempontot Papp Magor a fiatal gyógyítók elvárásai közül. Bár így még mindig jóval kevesebb pénzt keresnének, mint ha nyugatabbra vállalnának munkát, de mégis maradnának itthon, hiszen azért tanultak, hogy itthon gyógyíthassanak – érvelt a szövetség vezetője.
Hihetetlenül sok külföldi fejvadász cég fordul meg az orvosegyetemeken és az orvosi munkahelyeken – tudtuk meg. „Naponta, hetente botlunk beléjük, ha nem akarunk, akkor is megtalálnak minket ezek a cégek. Különböző marketingeszközökkel próbálnak rábírni a külföldi munkavállalásra. Mint a cápák, úgy úsznak az orvosok körül ezek a cégek” – nyilatkozta a fiatal orvosok érdekképviselője. Hozzátette: az igazi megtartó erő mégiscsak az lenne, ha itthon rendeznék a gyógyítás viszonyait és feltételrendszerét. A történet egyébként nem csak az orvosokról szól – a magyarországi betegek számára is garantálni kellene, hogy legyen, aki gyógyítja és ellátja őket – hangzott el a beszélgetésben. Jelenleg közel kétezer orvosi állás betöltetlen – sorolta a riasztó adatokat Papp Magor. A statisztika többi része: évente közel hétszáz orvos végez a hazai egyetemeken, ez idő alatt közel ugyanennyien nyugdíjba is mennek; emellett újabb ezer főre tehető azok száma, akik már idén elhagyják Magyarországot. Ez azt jelenti, hogy évente ezer fővel csökken majd az orvosok száma idehaza, ha folyatódik a jelenlegi tendencia.
„Nagyon drasztikus kiáramlást láthatunk, ezért van szükség az azonnali beavatkozásra. A kollégák nagy többsége már kezdő orvosként elmegy itthonról. Az idén végzősök fele már be sem lépett a magyarországi szakképzésbe. Ha külföldön kezdik el a pályájukat, legalább öt évre elköteleződnek majd odakint, a kinti szakképzésben, és kétséges, hogy utána mennyire lehet őket hazacsábítani. Rögtön az elején elfogadható megélhetési viszonyokat kell számukra biztosítani, különben el fogjuk veszíteni az orvosainkat” – szögezte le a Duna Televízió Hattól nyolcig műsorának nyilatkozó Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke. (pr)
(Duna TV)
.
| |