Kezdőoldal : Adventi kereszt és menóra Magyarországon |
Adventi kereszt és menóra Magyarországon
2010.12.03. 22:11
Adventi kereszt és menóra Magyarországon
Részlet az ENSZ Emberi Jogok Nyilatkozatából: „Minden ember szabadon születik, és egyenlő méltósága és joga van. Az emberek ésszel és lelkiismerettel bírván, egymással szemben testvéri szellemben kell, hogy viseltessenek.”
A Magyar Távirati Iroda híre:
A zsidóság félelem nélkül, teljes biztonságban, szabadságban, igazságban kell hogy éljen - mondta Martonyi János külügyminiszter szerdán, a hanuka első napján a budapesti Nyugati téren felállított nyolcágú gyertyatartó első lángjának ünnepélyes meggyújtásakor.
A külügyminiszter úgy fogalmazott: a hanuka a zsidó közösség ünnepe, azé a közösségé, "amely nagyon fontos nekünk". Hozzátette: "mindannyiunk számára nagyon fontos, hogy a zsidóság megőrizze hagyományait, identitását, vallását, értékeit".
Hende is ott volt
Hende Csaba honvédelmi miniszter az ünnepségen kiemelte: a fény melegénél emlékezni kell arra, hogy "korábban évtizedeken, évszázadokon keresztül milyen nehéz volt gyakorolni a vallást Magyarországon".
Az ünnepség keretében Hende Csaba és Martonyi János meggyújtotta a gyertyatartó első lángját, és az úgynevezett szolgalángot (sameszt) Oberlander Báruch, a Chábád Lubavics mozgalom vezetőjének segítségével. Karádi Gábor, a Vasvári Pál utcai hitközség elnöke pedig áldást mondott.
(MTI nyomán)
A Jobbik Magyarországért Mozgalom Győri Alapszervezete a múlt évhez hasonlóan az idén is adventi keresztet kívánt állítani Győrött, az Árkád bevásárlóközpont előtti nagy körforgalom közepén.
A Magyar Közút Zrt. kérvényünkre adott válaszából:
„Közútkezelői szempontból nem kifogásoljuk, hogy a címzett, mint engedélyes a 14-81 számú főutak körforgalmi csomópontjának közbenső szigetén 2010. november 28 – 2011. január 9 közötti időszakban adventi keresztet állítson. A terület a GYŐR-SZOL Zrt. kezelésében van, így a munkavégzés és a helyreállítás kapcsán az előírásaikat be kell tartani.”
A GYŐR-SZOL Zrt kérvényünkre adott válaszából:
„A GYŐR-SZOL Zrt-hez érkezett levelében a Győr, Árkád körforgalmon belüli zöldterületre 2010. november 27-től 2011. január 9-ig adventi kereszt felállításához kezelői hozzájárulást nem tudjuk kiadni.
A kért helyszín közlekedés forgalmi okból nagyon frekventált, így nem javasolható az adventi kereszt felállítása.”
(A dátumot elírták: nov. 28. volt Advent első vasárnapja)
KÉRDÉSEINK:
A budapesti Nyugati téri helyszín közlekedés forgalmi okból vajon nem nagyon frekventált? Ezért ott javasolható a menóra fölállítása a külügyminiszter és a honvédelmi miniszter ministrálásával, míg a győri helyszínen egy kereszt sem állítható szépen, csendben, méltósággal emlékezve Jézus születésére?
A GYŐR-SZOL Zrt csak a körforgalom parkjának kezelője, a forgalommal kapcsolatos döntés a Magyar Közút Zrt. hatásköre, amely nem emelt kifogást, így felmerül a kérdés, hogy talán más ok rejtőzik az elutasítás mögött? Ráadásul tény, hogy egy évvel ezelőtt az ugyanitt felállított kereszt semmilyen közlekedés forgalmi gondot NEM okozott.
A cikk folytatása a tovább linkre kattintva olvasható el.
Ha Martonyi János külügyminiszter idézett szavaiban a zsidóság, a zsidó és hanuka szavakat magyarság, magyar és advent szavakkal helyettesítjük be, ezt kapjuk:
A magyarság félelem nélkül, teljes biztonságban, szabadságban, igazságban kell hogy éljen - mondta Martonyi János külügyminiszter szerdán, az advent első napján a budapesti Nyugati téren felállított nyolcágú gyertyatartó (vagy adventi kereszt) első lángjának ünnepélyes meggyújtásakor.
A külügyminiszter úgy fogalmazott: az advent a magyar közösség ünnepe, azé a közösségé, "amely nagyon fontos nekünk". Hozzátette: "mindannyiunk számára nagyon fontos, hogy a magyarság megőrizze hagyományait, identitását, vallását, értékeit".
Még egyszer a részlet az ENSZ Emberi Jogok Nyilatkozatából: „Minden ember szabadon születik, és egyenlő méltósága és joga van.”
Ez vajon hazánkra is érvényes 2010 adventjén?
Valóban egyenlő méltósága és joga van a magyarságnak és az érintett vallási csoportnak?
Vajon van-e joga Győr zömében keresztény magyar lakosságának ahhoz, hogy megismerje ezt a történetet és ezeket a kérdéseket?
A Jobbik Győri Alapszervezete várja a válaszokat. .
|